Winning Animals of N.J. State Fair Announced

8/16/2014 7:00 AM

AUGUSTA, N.J. — The New Jersey State Fair/Sussex County Farm and Horse Show took place Aug. 1-10, at the Sussex County Fairgrounds, Augusta, N.J., where many animals competed for the grand champion crown.

Following are the winning entries.

Dairy Cattle Show

Holstein — Open Show

Grand Champion: Sunset Hill 4ever Graceful, Gary and Sarah Gibbs.

Reserve Grand Champion: Swan Bro Roy Jasmine, Aubrey Swanson.

Senior Champion: Kuperus Laurin Sadie, Henry Kuperus.

Reserve Senior Champion: Freeborn Stormatic Nicola, Becky Freeborn.

Junior Champion: ByAcres Aftershock Crayon, Richard Byma.

Reserve Junior Champion: Alla Valley Aftershk Ruby, Jessica Ervey.

Intermediate Champion: Kuperus Laurin Sadie, Henry Kuperus.

Reserve Intermediate Champion: ByAcres GW Atwood Comic, Caleb Vander Groef.

Holstein — Youth Show

Grand Champion: Kuperus Laurin Sadie, Henry Kuperus.

Reserve Grand Champion: Freeborn Stormatic Nicola, Becky Freeborn.

Senior Champion: Kuperus Laurin Sadie, Henry Kuperus.

Reserve Senior Champion: Freeborn Stormatic Nicola, Becky Freeborn.

Junior Champion: Alla Valley Aftershk Ruby, Jessica Ervey.

Reserve Junior Champion: Bellvale Gold Chip Hattie, William Noteboom.

Ayrshire

Grand Champion: Will HHC Power Anita, Bobbie Jo Vaughan.

Reserve Grand Champion: Will HHC Palmer Appaloosa, Nathaniel Vaughan.

Senior Champion: Will HHC Power Anita, Bobbie Jo Vaughan.

Reserve Senior Champion: Will HHC Palmer Appaloosa, Nathaniel Vaughan.

Junior Champion: Alla Valley Ayrie, Jessica Ervey.

Reserve Junior Champion: LJV Soundwave Abigail, Liam Vaughan.

Brown Swiss

Grand Champion: Milk & Honey Bonanza Katrina, Gianna Novak.

Reserve Grand Champion: Little Hill MVP Riddle, Lisa Ward.

Senior Champion: Milk & Honey Bonanza Katrina, Gianna Novak.

Reserve Senior Champion: Little Hill MVP Riddle, Lisa Ward.

Junior Champion: StoxBau Jellybean, Laina K. Southway.

Reserve Junior Champion: G Outlaw Vigor Kit Kat, Gianna Novak.

Guernsey

Grand Champion: Warwick Manor Brody Ruby, Pier Semanchik.

Senior Champion: Warwick Manor Brody Ruby, Pier Semanchik.

Jersey — Open Show

Grand Champion: Milk & Honey Tequila Lindsay, Cedar Lane Farm LLC.

Reserve Grand Champion: Brew-Line Comerica Delilah-ET, Brittany Brewer.

Senior Champion: Milk & Honey Tequila Lindsay, Cedar Lane Farm LLC.

Reserve Senior Champion: Brew-Line Comerica Delilah-ET, Brittany Brewer.

Junior Champion: ENF Tequila Allie-ET, Emily Sigle.

Reserve Junior Champion: ENF Beth Velocity, Emily Sigle.

Jersey —<\!q>Youth Show

Grand Champion: Brew-Line Comerica Delilah-ET, Brittany Brewer.

Reserve Grand Champion: Brew-Line Governor Damaris, Emilee Brewer.

Senior Champion: Brew-Line Comerica Delilah-ET, Brittany Brewer.

Reserve Senior Champion: Brew-Line Governor Damaris, Emilee Brewer.

Junior Champion: ENF Tequila Allie-ET, Emily Sigle.

Reserve Junior Champion: ENF Beth Velocity, Emily Sigle.

4-H Dairy Show

Ayrshire

Grand Champion: Alla Valley Ayrie, Jessica Ervey.

Junior Champion: Alla Valley Ayrie, Jessica Ervey.

Brown Swiss

Grand Champion: StoxBau Jellybean, Laina Southway.

Junior Champion: StoxBau Jellybean, Laina Southway.

Holstein

Grand Champion: Freeborn Aspen Fairy-ET, Becky Freeborn; Freeborn Stormatic Nicola, Becky Freeborn.

Senior Champion: Freeborn Aspen Fairy-ET, Becky Freeborn; Freeborn Stormatic Nicola, Becky Freeborn.

Junior Champion: Freeborn Goldchip Piper, Becky Freeborn; Freeborn Salvador Chita, Becky Freeborn.

Jersey

Grand Champion: Stonehedge Governer Clover, Laina Southway; Stonehedge Valentino Jazz, Laina Southway.

Junior Champion: Stonehedge Governer Clover, Laina Southway; Stonehedge Valentino Jazz, Laina Southway.

Beef Show

N.J. State Angus

Champion Grand Bull: Just Enuff Edgar’s Thunder, Jamie Brozman.

Reserve Champion Grand Bull: Just Enuff Thunder’s Jagger, Jamie Brozman.

Champion Cow/Calf: JEA LF Erica 721, Jamie Brozman.

Reserve Champion Cow/Calf: RJF Easy As Pi, Rikki Frailey.

Champion Junior Heifer Calf: Just Enuff Erica 408, Jamie Brozman.

Reserve Champion Junior Heifer Calf: Just Enuff Erica 405, Jamie Brozman.

Champion Junior Heifer: Iron Mountain Mayflower 3196, JH Keifer Farm.

Reserve Champion Junior Heifer: Just Enuff Erica 301, Jamie Brozman.

Champion Grand Heifer: Iron Mountain Mayflower 3196, JH Keifer Farm.

Reserve Champion Grand Heifer: Just Enuff Erica 408, Jamie Brozman.

Champion Junior Bull Calf: Just Enuff Thunder’s Jagger, Jamie Brozman.

Reserve Champion Junior Bull Calf: RJF Easy As Pi 0314, Rikki Frailey.

Champion Senior Bull: Just Enuff Edgar’s Thunder, Jamie Brozman.

Crossbred/Commercial

Champion Cow/Calf: DDS Misty Moch B5, AJ Stahoski.

Champion Junior Heifer Calf: DDS Misty Moch B5, AJ Stahoski.

Champion Senior Heifer Calf: Lucy, Shelby Rarick.

Reserve Champion Senior Heifer Calf: Hpnotiq, Elena Poliskiewicz.

Intermediate Champion Heifer: DDS Tina, AJ Stahoski.

Reserve Intermediate Champion Heifer: DDS Crystal May A5, AJ Stahoski.

Champion Grand Heifer: Lucy, Shelby Rarick.

Reserve Champion Grand Heifer: DDS Tina, AJ Stahoski.

N.J. State Hereford

Champion Grand Cow/Calf: RSF Trust Sweetkakcs 01B, Rock Spring Farm.

Reserve Champion Grand Cow/Calf: BF Buckshot 1B, Joseph Orr.

Champion Junior Heifer Calf: GP Bailey Darlin 68Z 128 B, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Junior Heifer Calf: DVF 4029 Drop Dead Diva 16B, Durham Valley Farm.

Champion Senior Heifer Calf: GP Sweet Annie 0058 115A-ET, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Senior Heifer Calf: OBF Florence 10A, CJ Cattle Co.

Champion Intermediate Heifer: CCC MS Altsoba A3, CJ Cattle Co.

Reserve Champion Intermediate Heifer: DVF 002 Hershey Kiss 63A, Troy Macik.

Champion Junior Heifer: DD I2W Oliva 158-ET, Patrick Duddy.

Reserve Champion Junior Heifer: PGP Ms Advantage 0058 95A-ET, Sadie Compagnola.

Champion Senior Heifer: GP Sandy Belle 8065 91Z, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Senior Heifer: OAPH 8122 Miss Puckster 21Z, Joseph Orr.

Champion Grand Heifer: DD I2! Oliva 158-ET, Patrick Duddy.

Reserve Grand Heifer: CCC MS Altsoba A3, CJ Cattle Co.

Champion Junior Bull Calf: pGP Mr 122L Masterpiece 50Y 124, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Junior Bull Calf: PD Turbo p75, Patrick Duddy.

Champion Senior Bull Calf: GP Liner 270 114A-ET, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Senior Bull Calf: GP Long Releif 279 123A, Grass Pond Farm LLC.

Champion Intermediate Bull: OBF Shane 08A, CJ Cattle Co.

Champion Junior Bull: GP Bubba C Nitro 480 93A-ET, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Junior Bull: LF 4R Pure Patriot 111A, CJ Cattle Co.

Champion Senior Bull: GP Luther 270 77Z, Grass Pond Farm LLC.

Champion Grand Bull: GP Bubba C Nitro 480 93A-ET, Grass Pond Farm LLC.

Reserve Champion Grand Bull: POBF Shane 08A, CJ Cattle Co.

Hereford — Youth Show

Champion Steer: GP Lester 24X 111A, Christine Papalski.

Reserve Champion Steer: GP Loki 3S 112A, Brooke Billing.

Champion Heifer: DD I2W Oliva 158-ET, Patrick Duddy.

Reserve Champion Heifer: PGP Ms Advantage 0058 95A-ET, Sadie Compagnola.

Novice Showmanship Champion: Troy Macik.

Junior Showmanship Champion: Sadie Compagnola.

Senior Showmanship Champion: Justin Awckland.

Other

Champion Intermediate Heifer: JRA Little Dakota, Justin Awckland.

Reserve Intermediate Heifer: Jea I-80 Tootsie, Justin Awckland.

Champion Senior Heifer: Dolly 903X, Julie Poliskiewicz.

Champion Grand Heifer: JRA Little Dakota, Justin Awckland.

Reserve Champion Grand Heifer: Dolly 903X, Julie Poliskiewicz.

Simmental

Champion Grand Cow/Calf: Twisted Raspberry, Julie Poliskiewicz.

Reserve Champion Grand Cow/Calf: JMP Mayflower B02, JMP Cattle Company.

Champion Junior Heifer Calf: JMP Mayflower B02, JMP Cattle Company.

Reserve Champion Junior Heifer Calf: Twisted Raspberry, Elena Poliskiewicz.

Champion Senior Heifer Calf: Hartland Charm 311A, Nicholas Britt.

Champion Junior Heifer: JMP Miss X A01, JMP Cattle Company.

Champion Grand Heifer: Hartland Charm 311A, Nicholas Britt.

Reserve Champion Grand Heifer: JMP Miss X A01, JMP Cattle Company.

Champion Senior Bull: JMP Flash Z05, JMP Cattle Company.

Reserve Champion Senior Bull: FA Charlie Ew, Jesse Poliskiewicz.

Champion Grand Bull: JMP Flash Z05, JMP Cattle Company.

Reserve Champion Grand Bull: FA Charlie Ew, Jesse Poliskiewicz.

Shorthorn

Champion Senior Heifer: CSG Treasured Tamale 1227, Sadie Compagnola.

Champion Grand Heifer: CSG Treasured Tamale 1227, Sadie Compagnola.

Steer

Champion Lightweight: Kevin Wagner.

Champion Heavy-Mediumweight: Kevin Wagner.

Champion Heavyweight: Jennifer Weinberg.

Champion Steer: Jennifer Weinberg.

Supreme Champions

Female: DD I2W Oliva 158-ET, Patrick Duddy.

Bull: GP Bubba C Nitro 480 93A-ET, Grass Pond Farm LLC.

Cow/Calf: JEA LF Erica 721, Jamie Brozman.

4-H Beef Show

Breeding Animals

Champion Heifer: GP Sandy Belle, Abby Billing.

Reserve Champion Heifer: GP MS Advantage, Hanna Billing.

Showmanship

Overall Champion: Hanna Billing.

Market Animals

Champion Market Steer: Loree Tallamy.

Reserve Champion Market Steer: Kaitlyn DeGroot.

Sheep Show

Border Leicester

Champion Ewe: Devon Schneider, Dad’s Dream Farm, Newton, N.J.

Cheviot

Champion Ram: John Fought, Speedy’s Cheviots, Carlisle, Pa.

Reserve Champion Ram: John Fought, Speedy’s Cheviots, Carlisle, Pa.

Champion Ewe: John Fought, Speedy’s Cheviots, Carlisle, Pa.

Reserve Champion Ewe: John Fought, Speedy’s Cheviots, Carlisle, Pa.

Columbia

Champion Ram: W. Keith Stumbo, Down Valley Farm, Honeoye, N.Y.

Reserve Champion Ram:W. Keith Stumbo, Down Valley Farm, Honeoye, N.Y.

Champion Ewe: W. Keith Stumbo, Down Valley Farm, Honeoye, N.Y.

Reserve Champion Ewe: W. Keith Stumbo, Down Valley Farm, Honeoye, N.Y.

Cotswold

Natural Color Champion Ram: William Rogers, Harmony Valley Farm, Lafayette, N.J.

Reserve Natural Color Champion Ewe: William Rogers, Harmony Valley Farm, Lafayette, N.J.

White Champion Ram: William Rogers, Harmony Valley Farm, Lafayette, N.J.

Reserve White Champion Ewe: William Rogers, Harmony Valley Farm, Lafayette, N.J.

Dorset

Champion Ram: W. Keith Stumbo, Down Valley Farm, Honeoye, N.Y.

Reserve Champion Ram: Ashley Hobbs, Poolesville, Md.

Champion Ewe: Lauren Rizzitano, Medfield, Mass.,

Reserve Champion Ewe: Bruce McCord, Ewe’ll Wonder Farm, Red Hook, N.Y.

Dorper

Champion Ram: Seth Gillespie, Weston, Mass.

Reserve Champion Ram: Seth Gillespie, Weston, Mass.

Champion Ewe: Seth Gillespie, Weston, Mass.

Reserve Champion Ewe: Seth Gillespie, Weston, Mass.

Hampshire

Champion Ram: Heather and Ma Johnson, Folding Hills Hampshires, Warnerville, N.Y.

Reserve Champion Ram: Emily Wunderlich, Lafayette, N.J.

Champion Ewe: Heather and Ma Johnson, Folding Hills Hampshires, Warnerville, N.Y.

Reserve Champion Ewe: Heather and Ma Johnson, Folding Hills Hampshires, Warnerville, N.Y.

Horned Champion Ram: Jade Zimmerman, Oberholtzer Horned Dorsets, East Earl, Pa.

Reserve Horned Champion Ram: Emma Oberholtzer, East Earl, Pa.

Horned Dorset

Champion Ewe: Jade Zimmerman, Oberholtzer Horned Dorsets, East Earl, Pa.

Reserve Champion Ewe: Emma Oberholtzer, East Earl, Pa.

Lincoln

Champion Ram: Lori Shea, Columbus, N.J.

Reserve Champion Ram: Lori Shea, Columbus, N.J.

Champion Ewe: Lori Shea, Columbus, N.J.

Reserve Champion Ewe: Barbara Mullen, Thurmont, Md.

Montadale

Champion Ewe: Richard Childs, Summit Point, W.Va.

Reserve Champion Ewe: Richard Childs, Summit Point, W.Va.

All Other Natural Colored Wool

Champion Fine Wool Ram: Karen Fleishell, Carlisle, Pa.

Reserved Champion Fine Wool Ram: William Rogers, Lafayette, N.Y.

Champion Fine Wool Ewe: William Rogers, Lafayette, N.Y.

Reserved Champion Fine Wool Ewe: William Rogers, Lafayette, N.Y.

Champion Medium Wool Ram: Karen Fleishell, Carlisle, Pa.

Reserve Champion Medium Wool Ram: William Reynolds, Ringoes, N.J.

Champion Long Wool Ram: Lori Shea, Columbus, N.J.

Reserve Champion Long Wool Ram: Devon Schneider, Newton, N.J.

Champion Long Wool Ewe: Devon Schneider, Newton, N.J.

Oxford

Champion Ram: Abbey Allison, Hemlock, N.Y.

Reserve Champion Ram: Abbey Allison, Hemlock, N.Y.

Champion Ewe: Abbey Allison, Hemlock, N.Y.

Reserve Champion Ewe: Abbey Allison, Hemlock, N.Y.

Rambouillet

Champion Ram: Clay Allison, Hemlock, N.Y.

Reserve Champion Ram: Clay Allison, Hemlock, N.Y.

Champion Ewe: Clay Allison, Hemlock, N.Y.

Reserve Champion Ewe: Clay Allison, Hemlock, N.Y.

Romney

Natural Color Champion Ram: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

Reserve Natural Color Champion Ram: William Rogers, Lafayette, N.J.

Natural Color Champion Ewe: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

Reserve Natural Color Champion Ewe: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

White Champion Ram: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

Reserve White Champion Ram: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

White Champion Ewe: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

Reserve White Champion Ewe: Charlene Carlisle, Moorestown, N.J.

Shropshire

Champion Ewe: Konnor Sowell, Thurmont, Md.

Southdown

Champion Ram: Jessica Greenslit, Oakham, Mass.

Reserve Champion Ram: Jennifer Beidel, Lewisberry, Pa.

Champion Ewe: Jennifer Beidel, Lewisberry, Pa.

Reserve Champion Ewe: Jessica Greenslit, Oakham, Mass.

Suffolk

Champion Ram: Taylor Peck, Pittstown, N.J.

Reserve Champion Ram: Taylor Peck, Pittstown, N.J.

Champion Ewe: Taylor Peck, Pittstown, N.J.

Reserve Champion Ewe: Taylor Peck, Pittstown, N.J.

4-H Sheep Show

Border Leciester

Champion Ewe: Devon Schneider.

Reserve Champion Ewe: Devon Schneider.

Columbian

Champion Ewe: William Schneider.

Cotswold

Champion Ram: Gregory Rogers.

Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ewe: Gregory Rogers.

Dorset

Champion Ewe: Joseph Gunderman III.

Grade

Champion Ram: Amanda Agne.

Reserve Champion Ram: Amanda Agne.

Champion Ewe: Peter Schneider.

Reserve Champion Ewe: Monica Vealey.

Market Lamb

Champion Market Lamb: Devon Schneider.

Reserve Champion Market Lamb: William Schneider.

Romney

Champion Ram: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ram: Gregory Rogers.

Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Spinners Flock — Natural

Champion Ram: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ram: William Schneider.

Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ewe: Devon Schneider.

Spinners Flock — White

Champion Ram: Monica Vealey.

Reserve Champion Ram: Alexandra Rogers.

Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ewe: Devon Schneider.

Suffolk

Champion Ewe: Devon Schneider.

Reserve Champion Ewe: Devon Schneider.

Overall Breed Competition

Champion Ram: Monica Vealey.

Reserve Champion Ram: Gregory Rogers.

Champion Ewe: Alexandra Rogers.

Reserve Champion Ewe: Devon Schneider.

Dairy Goat Show

All Other Purebreds

Grand Senior Champion: Leslie Sidwell.

Reserve Grand Senior Champion: Leslie Sidwell.

Grand Junior Champion: Leslie Sidwell.

Reserve Grand Junior Champion: Blair McCloskey.

Lamancha

Grand Senior Champion: Patricia Dalton.

Reserve Grand Senior Champion: Lynn Fleming.

Grand Junior Champion: Jane Donoghue.

Reserve Grand Junior Champion: Patricia Dalton.

Nigerian Dwarf Goat

Grand Champion: Logan Meyer.

Reserve Grand Champion: Logan Meyer.

Grand Junior Champion: Logan Meyer.

Reserve Grand Junior Champion: Logan Meyer.

Nubian

Grand Senior Champion: Danielle Carolei.

Reserve Grand Senior Champion: Lynn Fleming.

Grand Junior Champion: Lynn Fleming.

Reserve Grand Junior Champion: Danielle Carolei.

Recorded Grade

Grand Junior Champion: Amanda Kehs.

Reserve Grand Junior Champion: Amanda Kehs.

Saanen

Grand Senior Champion: Eileen Nelson.

Reserve Grand Senior Champion: Eileen Nelson.

Junior Grand Champion: Eileen Nelson.

Reserve Junior Grand Champion: Eileen Nelson.

4-H Dairy and Market Goat Show

Nigerian Dwarf Dairy Goat

Junior Champion: Hannah Bailey.

Senior Champion: Haleigh Wolverton.

Grand Champion: Haleigh Wolverton.

Nubian

Junior Champion: Catherine Goldsworthy.

Senior Champion: Catherine Goldsworthy.

Grand Champion: Catherine Goldsworthy.

Unrecorded Grade

Junior Champion: Christina Boutillette.

Grand Champion: Christina Boutillette.

Market Kid

Champion: Devon Schneider.

Meat Breed Classes

Junior Champion: Devon Schneider.

Senior Champion: Haleigh Wolverton.

Grand Champion: Haleigh Wolverton.

Wether

Grand Champion: Grand Champi, Henry Boutillette.

4-H Swine Show

Gilt Classes

Champion Gilt: Peter Schneider.

Market Classes

Champion Market Hog: Devon Schneider.

Pairs Classes

Champion Pairs: Nicholas DePiano.


Is the EPA being unrealistic in its timeline to reduce farm runoff into the Chesapeake Bay?

  • Yes
  • No
  • Unsure

User Submitted Photos

View photos      Submit your photos

11/24/2014 | Last Updated: 10:00 AM