Erie County NY Fair Announces Poultry Show Results

8/20/2012 10:15 AM

HAMBURG, N.Y. — The Erie County Fair Open Class Poultry show was held on Thursday, Aug. 16.  The show featured 28 exhibitors showing over 450 birds.  Below are the champion classes' results:
Super Champion of Poultry: William Ziehm of Newfane, N.Y.
Reserve Champion of Poultry: Richard Hare of Springville, N.Y.
Grand Champion Large Chicken: Richard Hare of Springville, N.Y.
Reserve Grand Champion Large Chicken: Skylar Erickson, Java Center, N.Y.
Grand Champion Bantam Chicken: William Ziehm of Newfane, N.Y.
Reserve Grand Champion Bantam Chicken: Richard Hare of Springville, N.Y.
Grand Champion Waterfowl: Chris Choate of Alexander, N.Y.
Reserve Grand Champion Waterfowl: Arthur Lundgren of Jamestown, N.Y.
Grand Champion Landfowl: William Ziehm of Newfane, N.Y.
Reserve Grand Champion Landfowl: Richard Hare of Springville, N.Y.
Grand Champion Duck: Chris Choate of Alexander, N.Y.
Reserve Grand Champion Duck: Arthur Lundgren of Jamestown, N.Y.
Grand Champion Goose: Melissa Schiralli of Hamburg, N.Y.
Reserve Grand Champion Goose: Sarah Bowdish of Springville, N.Y.
Grand Champion Guinea: Skylar Erickson of Java Center, N.Y.
Reserve Grand Champion Guinea: Skylar Erickson of Java Center, N.Y.
Best Trio of Large Chicken: Richard Hare of Springville, N.Y.
Best Trio of Bantam Chicken: Arthur Lundgren of Jamestown, N.Y.
Best in American Classes: Richard Hare of Springville, N.Y.
Best in Asiatic Classes: William Urban of Cheektowaga, N.Y.
Best in Continental (N.Euro.) Classes: Mark Langerman of Attica, N.Y.
Best in Continental (Polish) Classes: Olivia Berenson of Colden, N.Y.
Best in Continental (French) Classes: Jeff Urban of Cheektowaga, N.Y.
Best in English Classes: Skylar Erickson, Java Center, N.Y.
Best in Mediterranean Classes: Skylar Erickson, Java Center, N.Y.
Best in All Other Standard Breeds (Games) Classes: David Reese of Holland, N.Y.
Best in All Other Standard Breeds (Orientals) Classes: Skylar Erickson, Java Center, N.Y.
Best in All Other Standard Breeds (Mics.) Classes: MaryBeth Witherow of Colden, N.Y.
Best in Feather Legged Bantams: William Ziehm of Newfane, N.Y.
Best in Game Bantam Classes: Arthur Lundgren of Jamestown, N.Y.
Best in Rose Comb Clean Legged Bantam: Richard Hare of Springville, N.Y.
Best in Single Comb Clean Legged Other Than Game Bantams: Chris Choate of Alexander, N.Y.
Best in All Other Combs Clean Legged Bantam Classes: Olivia Berenson of Colden, N.Y.
Best in Ornamental Classes: Christina Mohney of Attica, N.Y.
Best in Heavy Weight Ducks: Mark Langerman of Attica, N.Y.
Best in Medium Weight Ducks: Mark Langerman of Attica, N.Y.
Best in Bantam Duck Classes: Chris Choate of Alexander, N.Y.
Best in Medium Weight Geese: Melissa Schiralli of Hamburg, N.Y.
Best in Light Weight Geese: Sarah Bowdish of Springville, N.Y.


Has this summer's growing season been kind to farmers in your neck of the woods?

  • Yes
  • No
  • Unsure

User Submitted Photos

View photos      Submit your photos

9/2/2014 | Last Updated: 5:31 AM